«  Come back

Jak dobrze wybrać kocioł gazowy?

 

 

 

 

Dobór kotła do ogrzewania domu nie jest wcale taki prosty. Kwestii, które trzeba rozstrzygnąć jest naprawdę sporo. Dobrze więc wiedzieć, o co pytać sprzedawcę.

Wybór kotła wymaga sporej wiedzy fachowej. Więc parametry urządzenia – moc pozwalającą utrzymać komfort cieplny w budynku oraz podgrzać wodę użytkową – powinien dobrać instalator. Jego porada będzie cenna przy wyborze rodzaju kotła.

Konwencjonalny czy kondensacyjny?

Tu częstą pułapką na inwestorów są ceny. Kotły konwencjonalne, zwane też tradycyjnymi lub atmosferycznymi, z otwartą komorą spalania są tańsze niż te kondensacyjne. Otwarta komora oznacza, że powietrze potrzebne do spalania jest  pobierane z pomieszczenia, w którym został zainstalowany kocioł.

Kotły kondensacyjne mają natomiast zamknięta komorę spalania i zasysają powietrze z zewnątrz budynku. Są droższe od tych konwencjonalnych, ale warto zwrócić uwagę na sprawność urządzeń (czyli na ile skutecznie przekształcają dostarczoną energię w ciepło). Maksymalna sprawność urządzeń tradycyjnych sięga 90%, zaś kondensacyjnych – 109% (nie jest to pomyłka, ponieważ tego typu urządzenia odzyskują ciepło ze spalin, stąd nadwyżka ponad 100%). Im większą sprawność ma kocioł, tym mniej zużyje paliwa, a tym samym my mniej zapłacimy za ogrzewanie. Przykładem wydajnego kotła kondensacyjnego jest: EXCLUSIVE GREEN E 25 R.S.I. NOWOŚĆ

 

 

Jedno- czy dwufunkcyjny?

Wybór zależy od tego, w jaki sposób chcemy przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Kotły jednofunkcyjne pracują razem z zasobnikami ciepłej wody o dużej pojemności (co najmniej 100 litrów), dzięki temu włączają się stosunkowo rzadko, co zwiększa ich żywotność. Dzięki zasobnikowi mamy pod dostatkiem ciepłej wody, co pozwala np. korzystać z niej w kilku miejscach jednocześnie. Koszt zakupu zestawu jest wyższy niż kotła dwufunkcyjnego, potrzeba też więcej miejsca w domu na oba urządzenia. Jednak komfort korzystania z ciepłej wody użytkowej jest dużo większy niż przy kotle dwufunkcyjnym.

Kocioł dwufunkcyjny, poza ogrzewaniem domu, ma za zadanie ogrzać wodę użytkową, ale robi to przepływowo – podgrzewa tylko tyle wody, ile jej w danej chwili pobierzemy (są jednak urządzenia z wbudowanym niewielkim zasobnikiem o pojemności 20-60 litrów). Takie urządzenia są małe, ale muszą mieć znaczną moc, by skutecznie ogrzać wodę. Natomiast ta moc jest za duża jak na potrzeby ogrzewania, a ponieważ włączają się za każdym razem, gdy odkręcimy kran z ciepłą wodą, takie kotły zużywają dużo paliwa. Oszczędności można uzyskać kupując kocioł, którego praca jest modulowana – zależnie od potrzeb może pracować w szerokim zakresie mocy (od 20 do 100%).

Z automatyką czy bez?

Przez niektórych urządzenia umożliwiające sterowanie (także zdalne) kotłem to zabawki dla gadżeciaży. Tymczasem różnego typu programatory pozwalają, zachowując komfort cieplny domu, minimalizować zużycie paliwa i koszty ogrzewania. Firma Beretta oferuje programator BeSmart

Z serwisem czy bez?

Ostatnią, choć nie najmniej ważną sprawą, o którą trzeba zapytać jest kwestia serwisu. Nie chodzi tu tylko o doroczny przegląd kotła, ale przede wszystkim o to, czy producent ma na naszym terenie wielu autoryzowanych serwisantów, którzy będą mogli zareagować w razie awarii.

  • Jeżeli chcesz kupić kocioł, wymienić na nowy, potrzebujesz fachowej porady i szczegółowych informacji na temat kotłów kondensacyjnych marki Beretta, szukasz fachowca, który wykona usługę instalacyjną lub serwisową, skontaktuj się z Autoryzowanym Instalatorem beretta.pl/kontakt/aib   lub Serwisantem Beretta – beretta.pl/kontakt/asb


05/02/2019