«  Come back

Dobór mocy kotła gazowego do mieszkania i domu jednorodzinnego

Moc kotła gazowego oblicza się, biorąc pod uwagę powierzchnię domu lub mieszkania, jego kubaturę, straty ciepła, jakie wynikają z technologii i tego jak dawno budynek został zbudowany. Poza tym istotne jest czy kocioł ma tylko ogrzewać budynek, czy również dostarczać ciepłą wodę użytkową. Najlepiej, by zapotrzebowanie na ciepło obliczał projektant.

Kocioł tylko do ogrzewania

Skutecznie ogrzewający pomieszczenia kocioł gazowy musi dostarczyć tyle ciepła, by zniwelować straty energii oddawanej do otoczenia. Należy brać pod uwagę stary ciepła w najchłodniejsze zimowe dni.

Jak to sprawdzić? Uzyskanie takiej wiedzy jest proste w wypadku nowo wybudowanego domu, który posiada dokumentację techniczną lub świadectwo energetyczne, w których podane są takie parametry. Trudniej jest w przypadku istniejących już domów, szczególnie tych zbudowanych kilkadziesiąt lat temu. Orientacyjnie przyjmuje się, że wskaźniki strat ciepła dla takich budynków wynoszą:
od 120 do 200 W/m² – dla domów bez izolacji cieplnej, wybudowanych przed rokiem 1980;
od 90 do 120 W/m² – dla domów z lat 80. i 90. ubiegłego wieku;
od 60 do 90 W/m² – dla domów wznoszonych od końca lat 90., dobrze zaizolowanych, z nowoczesnymi oknami, modernizowanych.

Nowoczesne domy, stawiane w nowoczesnych technologiach mają straty ciepła na poziomie od 40 do 60 W/m², a te energooszczędne nawet poniżej 40 W/m².

Jakiej mocy powinien więc być kocioł w nowym domu o przykładowej powierzchni 150 m2? Zapotrzebowanie na ciepło wynosi tu mniej więcej 9000 W (150 m² x 60 W/m²=9000 W), czyli minimum 9 kW. Kotły Beretta mają homologację Range Rated, która pozwala dostosować maksymalną moc kotła do rzeczywistego cieplnego zapotrzebowania systemu grzewczego, wielkości ogrzewanej powierzchni oraz do wyliczeń projektanta.

 

Ogrzewanie i ciepła woda użytkowa

Kocioł gazowy może jednocześnie ogrzewać pomieszczenia i wodę użytkową.
W mieszkaniach, gdzie nie ma miejsca na kotłownię i zapotrzebowanie na ciepłą wodę nie jest bardzo duże, najczęściej montuje się kotły dwufunkcyjne, które podgrzewają wodę przepływowo. Taki kocioł powinien mieć moc co najmniej 18 kW, aczkolwiek swobodniej będziemy korzystać z ciepłej wody, gdy będzie miał większą moc – 24 kW.

W domach jednorodzinnych, gdzie jest większe zapotrzebowanie na ciepłą wodę i więcej punktów jej poboru, montuje się kotły jednofunkcyjne z zasobnikiem c.w.u. Najlepszym miejscem na nie jest kotłownia. Jakiej mocy kocioł w takim wypadku wybrać? Przypuścimy, że zapotrzebowanie na moc w domu wynosi 11,2 kW, a na ciepłą wodę użytkową będzie zasobnik o pojemności 120 litrów. Do takich potrzeb można wybrać jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny Beretta EXCLUSIVE GREEN E 25 RSI o zakresie modulacji 2,8-20 kW/2,8-25 kW (c.o./c.w.u.), do którego podłączymy zasobnik IDRA TOP 120 tej samej marki. Co ważne, kotły kondensacyjne Beretta (zarówno jedno-, jak i dwufunkcyjne) mają homologację Range Rated, dzięki czemu można dostosować maksymalną moc c.o. do zapotrzebowania (wykonuje to autoryzowany instalator). W tym wypadku jako maksymalną należałoby ustawić moc 11,2 kW, by kocioł pracował tylko w zakresie od 2,8 do 11,2 kW, co poprawi jego sprawność, zmniejszy zużycie gazu i obniży emisję spalin. Poza tym dolny zakres mocy na poziomie 2,8 kW redukuje częstotliwość włączania i wyłączania się urządzenia, a tym samym wydłuża jego żywotność. Więcej o kotle jednofunkcyjnym: EXCLUSIVE GREEN E 25 C.S.I.

Jednocześnie obniżenie mocy c.o. nie wiąże się z obniżeniem mocy dla ciepłej wody użytkowej – maksymalna moc na c.w.u. zasobnika Beretta IDRA TOP 120 pozostanie na poziomie 25 kW, a to daje komfort korzystania z ciepłej wody.

  • Jeżeli chcesz kupić kocioł, wymienić na nowy, potrzebujesz fachowej porady i szczegółowych informacji na temat kotłów kondensacyjnych marki Beretta, szukasz fachowca, który wykona usługę instalacyjną lub serwisową, skontaktuj się z Autoryzowanym Instalatorem beretta.pl/kontakt/aib   lub Serwisantem Beretta – beretta.pl/kontakt/asb


05/02/2019