«  Come back

Dotacje na wymianę kotła

Zarówno lokalne, jak i państwowe instytucje wspierają działania, mające na celu poprawę jakości powietrza. Smog to słowo niezwykle często słyszane, szczególnie, kiedy zaczyna się okres grzewczy. Jedną z przyczyn tak dużego zanieczyszczenia powietrza jest stosowanie paliw stałych do ogrzewania domów. Rezygnacja z nich jest istotnym krokiem do poprawy jakości powietrza.

Wymiana kotła na nowoczesny, ekologiczny to jeden z kroków do pozbycia się smogu. Najlepiej, by w perspektywie doszło do całkowitej rezygnacji z ogrzewania paliwami stałymi (węgiel, drewno). Poza tym potrzebna jest termomodernizacja budynków, a także kontrola zakazu spalania odpadów.

Dobrym nowoczesnym urządzeniem grzewczym jest gazowy kocioł kondensacyjny, na montaż którego można się ubiegać o dofinansowanie. Taki kocioł zużywa o 30% mniej paliwa niż urządzenia starszego typu. Skąd takie oszczędności? Sprawdź tu: http://beretta-poradnik.pl/jak-dziala-kociol-kondensacyjny/

 

Kondensacyjny EXCLUSIVE GREEN E + pompa ciepła HP 260 ACS S

 

Jakość powietrza w Polsce

Jakość powietrza w naszym kraju należy do najgorszych wśród większości państw Unii Europejskiej.  Według raportu Air Quality in Europe 2017 pod względem najwyższych stężeń zanieczyszczeń w UE Polska zajmuje:

  1. miejsce w zakresie stężeń pyłów PM2,5
  2. miejsce w zakresie stężeń benzo(a)pirenu
  3. miejsce w zakresie stężeń pyłów PM10
  4. miejsce w zakresie stężeń NO2

Program Czyste Powietrze

Ministerstwo Środowisko  rozpoczęło w 2018 roku program Czyste Powietrze, którego celem jest zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne.

Przewiduje dofinansowanie m.in. na: wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu.  Dofinansowanie można też otrzymać na docieplenie przegród budynku, na wymianę okien i drzwi wejściowych, montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, na instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej), a także na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Program jest skierowany do osób fizycznych, będących właścicielami domów jednorodzinnych lub osób mających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego. Przewiduje  zwrot części poniesionych kosztów. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja to 53 tys. zł. Minimalny zaś to 7 tys. zł.

Dotacje i pożyczki są udzielane za pośrednictwem Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

Termin realizacji programu to lata 2018-2029, umowy zaś mogą być podpisywanie do 31.12.2027 roku. Szczegóły na: https://www.mos.gov.pl/czyste-powietrze

04/02/2019