«  Come back

Kocioł kondensacyjny i kominek z płaszczem wodnym w jednej instalacji

Ogrzewanie domu kondensacyjnym kotłem gazowym to jeden z najtańszych sposobów. Pod warunkiem jednak, że mamy dostęp do gazu sieciowego. Jeśli zasilamy kocioł gazem płynnym, koszty są znacznie większe. Aby obniżyć te koszty, warto przemyśleć montaż drugiego źródła ciepła, np. kominka z płaszczem wodnym.

 

Kominek z płaszczem wodnym różni się od standardowego wkładu kominkowego tym, że ma podwójne ścianki wokół komory spalania (to właśnie jest ów płaszcz). Między tymi ściankami przepływa woda, nagrzewając się od ciepła płonącego drewna. Takie urządzenie może zasilać grzejniki oraz podgrzewać wodę użytkową. Trzeba jednak odpowiednio zaprojektować i wykonać instalacje.

 

Jak wpiąć kocioł gazowy i kominek w instalację c.o.

Kocioł i kominek pracują w osobnych obiegach hydraulicznych. Kondensacyjny kocioł gazowy może być montowany w obiegu zamkniętym, natomiast kominek najczęściej pracuje w obiegu otwartym, z przelewowym naczyniem wzbiorczym (kiedy woda zacznie się gotować, jest odprowadzana poza obieg, np. do kanalizacji) lub w obiegu zamkniętym, jeśli ma wężownicę, która w razie potrzeby schłodzi wkład. Obiegi te można połączyć w jeden obieg hydrauliczny, rozdzielony wymiennikiem płytowym. Taki wymiennik oferuje firma BERETTA – kupuje się go w zestawie z przekaźnikiem elektrycznym oraz rurkami przyłączeniowymi.

Obiegi można także połączyć zbiornikiem z wężownicą i cieczą, czyli tzw. buforem. To rozwiązanie pozwala „magazynować” ciepło wytwarzane przez kominek, co poprawia pracę całej instalacji. Dodatkowy obieg ciepłej wody użytkowej najlepiej podłączyć do osobnej wężownicy zbiornika biwalentnego.

Instalacja jest więc bardziej skomplikowana i droższa niż przy pojedynczym źródle ciepła. Ponadto każdy z obiegów grzewczych musi mieć własną pompę wymuszającą przepływ wody. Jakie są więc jej zalety?

Korzyści z łączenia kotła i kominka

Kominek jest urządzeniem wspomagającym, ale jesienią i późną wiosną może być głównym źródłem ciepła, czasem wspomaganym przez kocioł. Natomiast zimą, kiedy temperatura mocno spada, to przede wszystkim kocioł ogrzewa dom i może być wspomagany przez kominek.

Jak to działa w praktyce? Gdy kominek dostarcza ciepło, kocioł gazowy jest automatycznie wyłączany. Jeżeli kominek się wygasi, a nadal będzie sygnał ze sterownika pokojowego, wymuszający grzanie, to wtedy automatycznie załączy się kocioł gazowy. To oznacza ekonomiczniejsze ogrzewanie.

 

 

 

 

 

 

 



04/02/2019