«  Come back

Pompa ciepła do podgrzewania wody użytkowej w duecie z kotłem gazowym

W domu, który nie jest podłączony do sieci ciepłowniczej, wydatki na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej to poważne koszty utrzymania budynku. Pompa ciepła jest nowoczesnym i ekologicznym sposobem ogrzewania, ale nie tylko. Producenci oferują także pompy ciepła służące do podgrzewania wody użytkowej.

Pompy powietrze-woda to urządzenia, które odbierają ciepło z powietrza zasysanego na zewnątrz budynku lub wewnątrz (jeżeli są zainstalowane np. w garażu, na poddaszu, w pralni czy suszarni) i przekazują je wodzie w zasobniku. Urządzenie wymaga podłączenia do prądu (jest konieczny do zasilenia sprężarki) oraz musi stać w pomieszczeniu o odpowiedniej kubaturze, jeśli ma z niego pobierać powietrze. Taka pompa pod względem gabarytów jest sprzętem porównywalnym do kotła gazowego z zasobnikiem.

Pompa z zasobnikiem wody

W urządzeniu typu monoblok (2 w 1) zasobnik na wodę znajduje się w pompie. Dzięki izolacji wykonanej na przykład ze spienionego poliuretanu, zasobnik pozwala gromadzić i utrzymywać ciepło przez długi czas. Zasobnik c.w.u. znajdujący się w pompie ciepła HP-E 260 ACS marki Beretta jest wykonany ze stali węglowej, pokryty dwiema powłokami emalii Smalglass i wyposażony w antykorozyjną anodę magnezową.

Kiedy pompa powietrze-woda współpracuje z kotłem gazowym?

Pompy pracują wydajnie w ograniczonym zakresie temperatury. Dotyczy to szczególnie dolnej wartości – np. w przypadku pomp ciepła marki Beretta jest to -5°C. Co jeśli na zewnątrz jest zimniej? W mroźne dni do wspomagania pompy można wykorzystać system ogrzewania budynku, który przecież i tak pracuje. Do pompy można podłączyć różnego typu kotły, a także kolektory słoneczne.

Korzystanie z zestawu składającego się z gazowego kotła kondensacyjnego i pompy ciepła pozwala na bardzo oszczędne, a przy tym komfortowe przygotowanie ciepłej wody, bo wszystko odbywa się automatycznie. Do wspomagania pompy takiej, jak na przykład Beretta HP-E 260 SC, wystarczy kocioł jednofunkcyjny. Pompa ma bowiem wbudowany zasobnik o pojemności 265 l (wewnątrz niego jest wężownica do podłączenia kotła).

W takim zestawie w chłodniejsze dni kocioł działa wspomagająco, przełączając się automatycznie na funkcję priorytetu ciepłej wody użytkowej. Gdy zrobi się cieplej, pompa samodzielnie poradzi sobie z podgrzaniem wody użytkowej. A biorąc pod uwagę, że zimy stają się coraz łagodniejsze, korzyści z ekologicznego podgrzewania wody mogą być tylko większe.

  • Jeżeli chcesz kupić kocioł, wymienić na nowy, potrzebujesz fachowej porady i szczegółowych informacji na temat kotłów kondensacyjnych marki Beretta, szukasz fachowca, który wykona usługę instalacyjną lub serwisową, skontaktuj się z Autoryzowanym Instalatorem beretta.pl/kontakt/aib   lub Serwisantem Beretta – beretta.pl/kontakt/asb


05/02/2019