«  Come back

Tryb „użytkownika” i „serwisanta” w programatorach BeSmart

Praca nowoczesnych kotłów gazowych jest w dużej mierze zautomatyzowana. Nie oznacza to jednak, że użytkownik nie ma nic do powiedzenia. Programatory, takie jak BeSmart marki Beretta, dają możliwość sprawnego zarządzania pracą kotła, temperaturą ogrzewania i wody użytkowej przez cały rok. Kilka funkcji jest jednak zarezerwowanych dla serwisanta.

 
 

Programator Beretta BeSmart pozwala w prosty sposób zmieniać tryby pracy kotła – wystarczy użyć przycisku ESC/MODE. Wykorzystując te ustawienia, możemy korzystać z niego w optymalny sposób w zmieniających się okolicznościach.

Automatycznie i ręcznie

Urządzenie umożliwia korzystanie z funkcji automatycznego grzania lub chłodzenia – użytkownik może ustawiać trzy poziomy temperatury w pomieszczeniu (T1 – antyzamarzaniowa, T2 – ekonomiczna i T3 – komfortowa) oraz zaprogramować przedziały czasowe (co 30 minut), w których kocioł będzie się załączał. Te interwały można przypisać do poszczególnych dni tygodnia, by dopasować prace systemu grzewczego do naszego rozkładu dnia.

Zdarza się, że potrzebujemy, nieco zmodyfikować wcześniej zaprogramowane ustawienia – przydaje się wówczas funkcja „Wyprzedzenie”, uruchamiania przyciskiem „DALEJ”, która pozwala na wyprzedzenie następnego interwału grzania. To dobre rozwiązanie na przykład, kiedy wcześniej wrócimy do domu. A jeśli jesteśmy mocno zmarznięci, możemy skorzystać z funkcji ONE HOUR BOOSTER – po naciśnięciu przycisku COFNIJ przez godzinę kocioł będzie pracował tak, by w powietrze w pomieszczeniach osiągnęło temperaturę komfortową (jeśli w bieżącym przedziale czasowym jest ustawiona właśnie temperatura T3, czyli komfortowa, funkcja doda do niego jeszcze jedną godzinę na koniec).

W trybie ręcznym kocioł będzie przez cały czas pracował tak, by osiągnąć w pomieszczeniach temperaturę komfortową (T3).

Podczas wakacji zimowych i letnich

Kiedy wybieramy się na urlop podczas sezonu grzewczego, wystarczy użyć ustawienia Wakacje. Możemy zaprogramować kocioł tak, by podczas naszej nieobecności pracował w trybie ekonomicznym (temperatura T2). Innym rozwiązaniem jest wyłączenie kotła, włączy się wówczas funkcja antyzamarzaniowa – kocioł będzie utrzymywał temperaturę dodatnią, nie dopuszczając do  zamarznięcia instalacji.

Latem, kiedy ogrzewanie nam jest niepotrzebne, wybieramy funkcję C.W.U – w tym trybie kocioł ogrzewa tylko wodę użytkową.

Podczas przyjęcia

Na towarzyskie spotkania programator BeSmart przewiduje osobne ustawienie – w tym trybie kocioł pracuje tak, by w pomieszczeniach utrzymać temperaturę komfortową do północy danego dnia. Potem przechodzi w tryb pracy AUTO. W razie potrzeby możemy wrócić do temperatury komfortowej, korzystając z trybu ręcznego.

Ustawienia zaawansowane

Wbrew pozorom nie są zarezerwowane tylko dla serwisu. Samodzielnie możemy ustawić zakresy temperatur T1, T2 i T3 czy przedziałów czasowych. Dla fachowców zarezerwowane są m.in.: ustawienie poziomu temperatury w funkcji antyzamarzaniowej, minimalnej i maksymalnej temperatury wody grzewczej, kalibracja czujników, historia alarmów itd. (uwaga: tylko dla połączenia OT+)

Więcej o programatorze BeSmart na www.besmart-home.com



04/02/2019