«  Come back

Ustawianie krzywej grzewczej

W systemach grzewczych z automatyczną regulacją, krzywa grzewcza to narzędzie, które pozwala utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniach, niezależnie od tego, jaka temperatura panuje na zewnątrz. Oczywiście jest to możliwe tylko wtedy, gdy krzywa ta jest odpowiednio ustawiona.

W systemach z automatyką pogodową temperatura wody w systemie dopasowywana jest do warunków zewnętrznych. Mówiąc w skrócie – im chłodniej na dworze, tym mocniej kocioł podgrzewa wodę. Dzięki temu w pomieszczeniach powinniśmy mieć stałą temperaturę. Krzywa grzewcza w formie graficznej (na układzie współrzędnych, patrz rysunek poniżej) przedstawia, do jakiej temperatury kocioł ma ogrzewać wodę grzewczą, przy ściśle określonej temperaturze zewnętrznej.

Krzywa grzewcza kotła Beretta z automatyką BeSmart

 

Rys.: Krzywa grzewcza. Oś pionowa określa zakresy temperatury wody grzewczej, pozioma
– temperatury zewnętrznej. Fabrycznie kocioł ustawiony jest na krzywą 1,2.

Oczywiście nie istnieje jedna tylko, idealna krzywa. A to dlatego, że różne są budynki (ich izolacyjność cieplna, zapotrzebowanie na energię) i różne upodobania ich właścicieli. Dlatego wybranie odpowiedniego dla nas ustawienia zwykle wymaga nieco czasu i uwagi, a także dobrej współpracy serwisanta i użytkownika kotła.

Ustawianie krzywej grzewczej

Pierwsze ustawienie to zadanie instalatora, który montuje i uruchamia kocioł oraz jego automatykę. Wybiera on odpowiednią krzywą, posługując się temperaturami projektowymi właściwymi dla strefy klimatycznej, w której znajduje się budynek (w Polsce mamy 5 stref, patrz tabela poniżej). Ważny jest również rodzaj instalacji (np. czy jest to ogrzewanie grzejnikowe czy podłogowe), a także parametry izolacyjności domu.

Strefy klimatyczne w Polsce

 

Jak dopasować krzywą do naszych wymagań?

Pierwsza krzywa ustawiona przez serwisanta nie musi być tą właściwą. Być może okaże się, że podczas mrozów jest nam za zimno, lub odwrotnie – temperatura w domu jest zbyt wysoka. Wówczas można wybierać inne krzywe. Kiedy w domu generalnie jest za zimno – trzeba przesunąć krzywą do góry, a gdy za ciepło – w dół. Kiedy problem z temperaturą pojawia się tylko w czasie mrozów i wtedy w domu jest za zimno, lepsza będzie krzywa o większym nachyleniu.

Ważne jest, aby krzywej nie przestawiać zbyt mocno – wystarczy przesunąć ją o jeden poziom i obserwować, jak zmienia się temperatura w domu. Dobrze ustawiona automatyka nie tylko gwarantuje komfort cieplny, ale też oszczędności na kosztach ogrzewania.

Ustawianie krzywej w kotłach ze sterownikiem BeSmart znajduje się w ustawieniach zaawansowanych, zabezpieczonych hasłem. Najlepiej, jeśli zmiany będzie przeprowadzał serwisant, lub jeśli przeszkoli on użytkowników w dopasowywaniu krzywej do ich wymagań.



04/02/2019