«  Come back

Zdalne sterowanie kotłem, czyli jak skonfigurować programator z modemem Wi-Fi lub modułem radiowym

Zdalne, bezprzewodowe sterowanie kotłem przy użyciu programatora wymaga skonfigurowania urządzeń. By programator mógł prawidłowo pracować, musi współpracować z modemem Wi-Fi lub odbiornikiem radiowym.

 

W systemie zdalnego, bezprzewodowego sterowania kotłem gazowym musi być modem Wi-Fi lub moduł radiowy. Modem Wi-Fi musi być wpięty do domowej sieci internetu bezprzewodowego. Natomiast moduł radiowy (zwany RF) przekazuje polecenia do kotła lub do zaworu strefowego, bez konieczności podłączania do internetu.
 
 
 
Programator BeSmart oferowany przez Beretta umożliwia precyzyjne sterowanie ogrzewaniem w domu. Użytkownik może decydować, kiedy powinien włączyć się kocioł, do jakiej temperatury ogrzać pomieszczenia, na jak długo… Ponadto umożliwia ustawianie temperatury wody użytkowej bez konieczności dostępu do panelu sterowania kotła (w przypadku połączenia z kotłem w trybie komunikacji cyfrowej OTBus).

Sterownik BeSmart może współpracować z modemem Wi-Fi, jeżeli system jest podłączony do internetu. Natomiast odbiornik radiowy można wykorzystać do standardowego bezprzewodowego sterowania kotłem, bez połączenia internetowego.

Konfiguracja programatora BeSmart z modemem Wi-Fi

W zestawie bezprzewodowych urządzeń BeSmart sterujących kotłami jest także programator BeSmart i modem Wi-Fi. W gotowym zestawie są one sparowane, ale zdarza się, że musimy tę czynność wykonać ponownie. Jak to wykonać?

  1. Naciskamy na programatorze przycisk Esc/mode przez ok. 5 sekund.
  2. Na ekranie powinien pojawić się taki widok, jak na rysunku obok.
  3. Naciskamy przycisk modemu Wi-Fi lub nadajnika radiowego przez 5 sekund, dopóki zielona i czerwona dioda zaczną szybko migać z częstotliwością 1 sekundy.
  4. Na skomunikowanym ekranie zamiast kresek pojawi się cyfra oznaczająca numer programatora.
  5. Naciskając przycisk SET/PROG, powracamy do ekranu głównego.

Odbiornik radiowy

Moduł radiowy musi być skonfigurowany albo jako odbiornik RF kotła, albo zaworu strefowego. By go skonfigurować należy:

  1. Włączyć zasilanie odbiornika.
  2. Nacisnąć jeden raz przycisk B podczas dwóch sekund, w których diody czerwona i zielona świecą światłem stałym.
  3. Gdy moduł RF pracuje jako sterownik kotła, świeci się tylko dioda zielona. Kiedy przekaźnik jest wyłączony, dioda miga sekwencją 2-sekundowych błyśnięć i 5-sekundowych przerw. Na włączonym module dioda miga z częstotliwością 2-sekundowych błysków i przerw.
  4. Jeśli moduł pracuje jako odbiornik strefowy, to świeci dioda czerwona. Kiedy jest wyłączony, dioda miga sekwencją 2-sekundowych błyśnięć i przerw. Na działającym są krótkie 1-sekundowe błyski i przerwy.


04/02/2019